Porady

Rolety natynkowe: dlaczego to lepsze rozwiązanie niż rolety podtynkowe?

No cóż, nie jest niczym nadzwyczajnym, że o bezpieczeństwo domu, mieszkania czy sklepu trzeba dbać z należytą starannością. Porządna roleta zewnętrzna to zatem coś, nad czym zastanawia się coraz więcej Polaków. Ale napotykają oni pewien dylemat – lepiej jest zamówić rolety natynkowe, czy podtynkowe? W niniejszym artykule postaramy się nieco ten wybór ułatwić.

Nowoczesne rolety zewnętrzne

Rolety natynkowe, podobnie zresztą jak warianty podtynkowe, produkowane są dzisiaj z najwyższą starannością. Mowa o materiale rolet zewnętrznych oraz ich walorach użytkowych. Bez względu na to jaki typ rolety się wybierze, można być pewnym, że wyselekcjonowane stopy aluminium (wypełnione pianką poliuretanową) oraz sam projekt profili dadzą w rezultacie pancerz rolety, który w tej chwili jest uważany za najbezpieczniejszy sposób ochrony wnętrza domu albo na przykład biura, czy restauracji.

Warto również mieć na uwadze to, że mechanizm zwijania oraz sam montaż rolet zewnętrznych w nowoczesnym wydaniu pozwala na jego łatwą obsługę. Oczywiście dotyczy to wyłącznie właścicieli danego lokalu, bowiem złodzieje… no cóż, złodzieje będą musieli się trochę napocić, żeby taki pancerz otworzyć. Dzisiejsze konstrukcje nie pozwolą im nawet na odgięcie materiału. Musieliby do tego celu użyć specjalistycznych narzędzi, a to wywołałoby sporo hałasu. Włamanie zajęłoby też zbyt dużo czasu, zanim osiągnęłoby się satysfakcjonujące rezultaty. Każdy zdroworozsądkowy złodziej zastanowi się więc siedem razy, zanim podejmie walkę z nowoczesną roletą zewnętrzną. Właściciel budynku tym czasem może ją otworzyć za pomocą zdalnego pilota lub aplikacji na telefon.

Jakie zalety mają zewnętrzne natynkowe rolety?

Z powyższego chyba jasno wynika, że decyzja o zakupie rolet zewnętrznych to całkiem dobry pomysł. No to teraz skupmy się na rodzaju pancerza oraz montażu. W gruncie rzeczy jedyną przewagą systemów podtynkowych jest ich estetyka. Fakt, schludne rolety wbudowane bezpośrednio w ściany budynku prezentują się znakomicie. A jeśli są otwarte, w ogóle trudno zauważyć, że przy oknach są jakieś rolety zewnętrzne. Ale…

No właśnie. Wszystko ma jakieś „ale” i w przypadku systemów podtynkowych jest ono bardzo duże. Otóż tego typu instalacje wymagają dość konkretnej ingerencji w strukturę elewacji budynku. Jeśli więc ktoś ma do dyspozycji już gotową nieruchomość, musi liczyć się z poważnym i kosztownym remontem, a czasami wręcz rozbiórką ścian. Rolety natynkowe tymczasem nie wymagają takich czynności. Wielkość skrzynki nie musi być idealnie dopasowana do otworów okiennych. Całość może też zostać zdjęta, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możliwość zamontowania systemu bezpośrednio na elewacji domu trwa znacznie krócej i w wielu wypadkach technicy załatwiają sprawę w ciągu jednego dnia.

Kwestia estetyki

Jak już wspomnieliśmy, profile umieszczone pod tynkiem są bardziej estetyczne. Ich minimalistyczny charakter dobrze współgra z nowoczesną architekturą. Jednak profile natynkowe ustępują im tylko w niewielkim stopniu. Wprawdzie skrzynki i szyny pancerze są w pełni widoczne, ale czy z tego powodu rzeczywiście opłaca się przebudowywać elewację?

Rolety natynkowe można poza tym zamówić w dowolnym kolorze i odcieniu, wliczając w to motywy to drewnopodobne. Możliwości jest naprawdę sporo. Każdy bez trudu dobierze efekt wizualny stosowny do stylistyki swojej nieruchomości. To kompromis, lecz stosunkowo niewielki w porównaniu z tym, czego wymagają rolety podtynkowe.

Leave a Reply