Jak i gdzie kupić stronę internetową
Porady

Jak i gdzie kupić stronę internetową www?

Strona internetowa to bardzo ważny kanał marketingu i komunikacji każdej firmy. Obecnie nawet osoby prywatne dbające o tzw. „personal branding” zakładają swoje wizytówki online w formie strony www. W tych czasach jeśli nie ma Cię w Internecie to „nie istniejesz”, a wtedy tracisz nowych potencjalnych klientów. Samo posiadanie konta firmowego w mediach społecznościowych np. na Facebooku w wielu przypadkach nie wystarcza. Jeśli chcesz aby w oczach klientów Twoja firma uchodziła za profesjonalną powinieneś zainwestować w domenę, serwer i kupić stronę internetową. Dzięki niej Twoi przyszli klienci będą w stanie dowiedzieć się o istnieniu Twojego przedsiębiorstwa, zapoznać się z zakresem usług, a także sprawdzić dane kontaktowe. Takie funkcjonalności jak adres e-mail we własnej domenie, formularz kontaktowy czy galeria zdjęć sprawią, że Twoja marka będzie postrzegana jako godna zaufania.

Jak kupić stronę internetową?

Kupno strony internetowej wymaga odpowiedniego podejścia i odrobiny wiedzy. Zanim wyślesz brief do agencji marketingowej lub software house’u zastanów się jakich potrzebujesz funkcjonalności i jakim budżetem dysponujesz.

Strony www dla małych firm

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego przedsiębiorstwa zapewne nie potrzebujesz wielu funkcjonalności na stronie internetowej. Strona główna, oferta, realizacje, o nas i kontakt to zakładki, które w zupełności wystarczają. Tego typu witryny nazywane są stronami – wizytówkami. Dzięki swojej prostej budowie koszt wykonania takiej strony internetowej jest niewielki, a czas potrzebny do ukończenia projektu względnie krótki – zwykle do dwóch tygodni.

Jednak nawet na prostej stronie dobrze widziane są pewne funkcjonalności, które ułatwiają jej przeglądanie. Dostosowanie do urządzeń mobilnych, interaktywna galeria, formularz kontaktowy, e-mail we własnej domenie czy bezpieczny protokół HTTPS to obecnie standard, bez którego ciężko mówić o wygodnym korzystaniu ze strony internetowej. Agencja interaktywna Lightsite, która od lat tworzy strony www dla małych firm, implementuje wszystkie te funkcjonalności w cenie strony. Inni twórcy często za każdy dodatkowy element każą dopłacać. Dlatego przed podpisaniem umowy na wykonanie strony internetowej, upewnij się czy nie będziesz musiał drastycznie zwiększać budżetu za standardowe funkcjonalności.

Duże firmy, duże potrzeby

Strony internetowe dla dużych przedsiębiorstw to bardzo szeroki temat. Strona – wizytówka z kilkoma zakładkami zwykle nie jest wystarczająca. Duże firmy mogą potrzebować:

  • modułu sprzedaży internetowej (e-commerce),
  • modułu zarządzania klientami (CRM),
  • aplikacji mobilnej,
  • dedykowanego oprogramowania,
  • innych funkcjonalności „szytych na miarę”.

W przypadku realizacji stron internetowych dla dużych firm koszty i czas wykonania znacznie rosną. Nawet do kwot idących w setki tysiące złotych. Nietypowe funkcjonalności kodowane od zera bez użycia gotowych rozwiązań warto zlecić doświadczonemu zespołowi programistów. Freelancer czy mała agencja interaktywna nie będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez duże przedsiębiorstwa.

Gdzie można kupić stronę internetową?

Rynek „web developmentu” jest bardzo duży. W zależności od potrzeb możesz przebierać pośród wielu podmiotów. Zaprojektowanie i stworzenie strony www oferują:

  • agencje interaktywne np. Lightsite
  • software house’y np. Monterail, Droids On Roids
  • płatne kreatory np. Wix
  • platformy e-commerce np. Shopify, Shoplo
  • ogłoszenia na Useme, Oferteo, OLX, Allegro

Pamiętaj, że jakość i zakres usług w dużej mierze zależeć będzie właśnie od firmy, która będzie realizowała projekt. Upewnij się czy w ostatecznej cenie zawarte są wszystkie funkcjonalności, na których Ci zależy, a także domena i serwer, na który będą wgrane pliki gotowej strony.

Bardzo dobrym pomysłem, szczególnie dla małych lokalnych firm jest stworzenie strony we własnym zakresie. Świetnym, dedykowanym do tego rozwiązaniem jest darmowe narzędzie Google Business Website Builder. Dzięki niemu, na podstawie wizytówki w usłudze Google Moja Firma w bardzo prosty sposób stworzysz podstawową stronę. Co prawda możliwości personalizacji takiej witryny są minimalne, ale jeśli uważasz, że na ten moment nie chcesz inwestować w stronę firmową będzie to dobra alternatywa dla płatnych rozwiązań.

Ile kosztuje strona www?

Koszty strony www zaczynają się od ok. 300 zł rocznie. W tej cenie opłaca się domenę i podstawowy hosting dla niewielkiej strony internetowej. Jeśli sam stworzysz witrynę to będą ostateczne koszty.

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy profesjonalistów musisz się liczyć z większym wydatkiem. Agencja interaktywna Lightsite tworzy strony internetowe już od 600 zł netto.

Strony internetowe - cennik
Cennik ze strony internetowej lightsite.pl/strony-internetowe

Pamiętaj jednak, że samo zaprojektowanie witryny to tylko wierzchołek góry lodowej. Do tego dochodzi codzienne prowadzenie strony (dodawanie wpisów, publikacja zdjęć), aktualizacje oprogramowania, bieżące poprawki. Te wszystkie czynności dodatkowo kosztują.

Górnej granicy cenowej praktycznie nie ma. Jeśli chcesz zamówić dedykowaną aplikację internetową z nietypowymi funkcjonalnościami ceny sięgają kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dodaj komentarz