broń czarnoprochowa
Porady

Czym jest broń czarnoprochowa?

Broń czarnoprochowa to szczególny rodzaj broni palnej. Wielu osobom może się ona kojarzyć z czasami, gdy w Polsce panowała szlachta i jest to słuszne skojarzenie. Często tego typu broń oglądać można w filmach nawiązujących do tamtych czasów czy podczas rekonstrukcji historycznych. Ale czym tak naprawdę jest broń czarnoprochowa?

Broń czarnoprochowa – charakterystyka

Broń czarnoprochowa jest jednym z rodzajów broni palnej. Mechanizm działania polega na tym, że pocisk zostaje wystrzelony pod wpływem gwałtownej reakcji spalania czarnego prochu. Obecnie nie jest ona już powszechnie wykorzystywana, ze względu na fakt, że zastąpiono ją modelami, w których zastosowano spalanie prochów bezdymnych lub nitrocelulozowych. Broń czarnoprochową produkowano aż do końca XIX w., natomiast w dzisiejszych czas jest ona popularna wyłącznie wśród pasjonatów historii, militariów i wykorzystywana w grupach rekonstrukcyjnych.

Modele broni czarnoprochowej dostępne były w różnych wariantach. Najbardziej charakterystyczne i znane to te, w których osobno ładowano proch, a następnie jeden lub kilka pocisków. Wiele osób kojarzy tego typu broń, ładowaną od strony lufy ze starych filmów, jednak należy mieć świadomość, że nie jest to pełen dostępny asortyment. Wystarczy mały rekonesans, aby uzmysłowić sobie, że niejeden sklep strzelecki posiada w swojej ofercie także broń ładowaną odtylcowo. Ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie amunicji scalonej, której zapłon następował w gilzach lub papierowych łuskach w bocznym lub centralnym układzie zapłonu.

Broń czarnoprochowa, a pozwolenie na broń palną

W Polsce możliwość posiadania broni palnej regulowana jest ustawą z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Proces uzyskania pozwolenia jest bardzo restrykcyjny i wymaga przedłożenia odpowiednich zaświadczeń i orzeczeń (lekarskiego i psychologicznego), w których odpowiedni specjaliści stwierdzają czy stan fizyczny oraz psychiczny danej osoby pozwalają na to, by mogła zostać posiadaczem broni i nie stanowiła zagrożenia dla innych osób. Broń palna czarnoprochowa stanowi jednak wyjątek. Egzemplarze, które zostały wyprodukowane przed rokiem 1885, ale także repliki tejże broni, nie wymagają posiadania specjalnego pozwolenia. Podobnie odpowiednie naboje, w tym proch czy kapiszony. Jest to ogromne ułatwienie dla pasjonatów, w szczególności członków grup rekonstrukcyjnych, którzy mogą legalnie nabyć te wyjątkowe rekwizyty i korzystać z nich podczas inscenizacji.

Leave a Reply