chemia niemiecka
Porady

Płyn do prania – poznaj 5 cech, które powinien mieć!

Płyny do prania mają swoich zwolenników, jednak to wciąż mniej popularny środek piorący niż proszek. Warto podczas następnych zakupów rozważyć, czy nie byłoby dobrze spróbować tym razem postawić właśnie na płyn. Tym, którzy nie mają doświadczenia w praniu przy użyciu płynu – przedstawiamy kilka cech, które powinny posiadać te produkty.

Skład bezpieczny dla skóry

Wielu z nas podczas zakupów zaczyna zwracać coraz większą uwagę na skład produktów, które trafiają do naszego koszyka. W przypadku środków czystości może to być jednak nieco trudniejsze – substancje w nich zawarte często wydają się być zupełnie nieznane. W takich sytuacjach niezwykle pomocne będą badania, które potwierdzają bezpieczne działanie produktów. Tak samo jest przy w kwestii płynów do prania. Zdobyte certyfikaty będą dla nas najlepszym potwierdzeniem tego, czy płyn jest naprawdę bezpieczny dla naszej skóry. Skład wolny od intensywnie działających substancji, w tym kompozycji zapachowych, nie będzie wywoływał nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Po hipoalergiczny płyn do prania mogą sięgać nie tylko alergicy – jest odpowiedni również dla dzieci i posiadaczy wrażliwej skóry. Jeśli chcemy zapobiec pojawianiu się podrażnień czy innych objawów po kontakcie z detergentem, postawmy na hipoalergiczny płyn do prania!

Działanie dezynfekujące

Czy można połączyć działanie dezynfekujące z hipoalergicznym, bezpiecznym nawet dla wrażliwej skóry składem? Okazuje się, że tak! Na rynku znajdziemy już monoprodukty, które łączą w sobie te dwie cechy. Dzięki temu zadbamy nie tylko o bezpieczeństwo naszej skóry, ale i o jakość pranych materiałów. Ubrania pozostaną w dobrym stanie jeszcze dłużej. Do tego szukajmy płynów do prania, które pozwalają na dezynfekcję w niższej temperaturze. Wówczas nawet zwykłe pranie sprawi, że pozbędziemy się z materiałów wszelkich zanieczyszczeń: bakterii, grzybów czy roztoczy kurzu domowego. Dlaczego to tak ważne? Standardowe produkty do prania pozwalają jedynie na dezynfekcję termiczną, opartą na działaniu wysokich temperatur, które niekorzystnie wpływają na strukturę włókien tkanin. Zwykłe środki dezynfekujące zaś usuwają zabrudzenia za pomocą bardzo intensywnych substancji, które w przypadku niedokładnego wypłukania z ubrań mogą podrażniać skórę. Płyn do prania o hipoalergicznym składzie i działaniu dezynfekującym aktywującym się w niższych temperaturach będzie zatem doskonałą opcją. 

Bezpieczny dla środowiska

W sytuacji, gdy musimy naprawdę często robić pranie, jeszcze bardziej przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Aby ograniczyć nasz negatywny wpływ na ekosystem, dobrze będzie stawiać na produkty, które są proekologiczne. Może się to odbywać na wielu płaszczyznach:

  • proekologicznej produkcji – opierającej się na metodach obniżających zużycie energii, pobierającej ją z odnawialnych źródeł;
  • proekologicznym składzie – płyny do prania powinny być wolne od fosforanów i zeolitów, które nie rozpuszczają się w wodzie i pozostawiają osady na dnach jezior oraz rzek;
  • proekologiczne opakowanie – w przypadku płynów zwracajmy uwagę na to, by butelka była wytworzona z plastiku z recyklingu oraz również nadawała się do ponownego przetworzenia.

Skoncentrowana formuła

Dzięki skoncentrowanej formule płyn do prania pozwoli nam osiągnąć jeszcze lepszy efekt prania. Do tego standardowej wielkości opakowanie starczy nam na jeszcze dłużej. Możemy więc zapomnieć o częstych zakupach i potrzebie uzupełniania zapasów potrzebnych środków czystości. To duża oszczędność – czasu i pieniędzy.

Najważniejsze cechy płynów do prania

Podsumowując, na co należy zwrócić największą uwagę, gdy decydujemy się na zakup płynu do prania?

  • Hipoalergiczny skład;
  • Działanie dezynfekujące;
  • Troska o środowisko naturalne;
  • Skoncentrowana formuła.

Szukajmy płynów, które mają wszystkie te cechy jednocześnie – w ten sposób zyskany produkt, który nada się do wielu zadań. Wypierzemy w nim buty, ubrania sportowe, delikatne tkaniny czy pozbędziemy się sierści. Wybierz racjonalnie uniwersalny środek piorący!

Leave a Reply