Klimatyzacja do domu lub mieszkania - czy się przydaje
Porady

Klimatyzacja do domu lub mieszkania – czy się przydaje?

Polska leży w strefie umiarkowanej klimatu. Jeszcze kilka lat temu temperatury powyżej 30 stopni C zdarzały się naprawdę rzadko. Dziś spotykamy się z nimi dużo częściej. W związku z tym wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Czy to dobry pomysł?

Klimatyzacja w domu – kiedy jest potrzebna?

Osoby, które zdecydowały się na montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu, zwykle, jako główną przyczynę podają wysokie temperatury latem. Rzeczywiście coraz cieplejsze lata dają się we znaki wielu z nas. Są jednak mieszkania i domy, które są szczególnie narażone na duże ilości ciepła. Klimatyzacja przydaje się przede wszystkim w domach i mieszkaniach, których większość okien skierowana jest na południe lub południowy zachód. Słońce w południe grzeje najmocniej. Wysoka temperatura na zewnątrz w połączeniu z nadmiernym nasłonecznieniem sprawia, że we wnętrzach robi się naprawdę ciepło.

Niektórzy próbują się ratować montując różnego rodzaju rolety, jednak nie zawsze jest to skuteczne. Wietrzenie także się nie sprawdza. Dlatego w domach i mieszkaniach z wystawą południową klimatyzacja latem jest niezbędna. Druga grupa mieszkań szczególnie narażonych na znaczący wzrost temperatur to te położone na wyższych piętrach. O ile mieszkania na parterze czy pierwszych kilku piętrach często są ocienione przez inne budynki czy drzewa, o tyle te położone wysoko często są narażone na słońce przez cały dzień. Klimatyzacja w takiej sytuacji bardzo się przydaje.

Klimatyzacja zimą – czy bywa przydatna?

Większość z nas kojarzy klimatyzatory przede wszystkim z funkcją chłodzenia pomieszczeń. Rzeczywiście taki jest główny cel producentów. Używając klimatyzacji można, jednak regulować temperaturę we wnętrzach  również za. Coraz częściej klimatyzatory  są wykorzystywane, jako zamienniki ogrzewania w małych domkach czy mieszkaniach. Ta stosunkowo niedroga instalacja zapewnia optymalną temperaturę przez cały rok. Latem ochładza pomieszczenia zimą dba o komfort cieplny domowników. Ustawiając temperaturę powyżej 20 o C w krótkim czasie możemy ogrzać cały dom.

Źródło: Klimatyzacja Warszawa – Clima.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.