gdziezainwestowacwolne
Porady

Gdzie zainwestować wolne środki finansowe w firmie?

Dysponujesz nadwyżką finansową i zależy ci na tym, aby pieniądze generowały jeszcze większy zysk dla twojej firmy? Nie trzymaj wolnych środków na nieoprocentowanym rachunku. Sprawdź, gdzie – bez żadnego ryzyka – możesz ulokować pieniądze.

Jesteś przedsiębiorcą, więc doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wolne środki nie powinny bezczynnie leżeć na koncie firmowym. Jednak z drugiej strony obawiasz się podejmowania ryzykownych działań inwestycyjnych, aby nie stracić płynności finansowej. W tym przypadku możesz pójść na pewien kompromis – dobrym wyborem będzie lokata długoterminowa. 

Lokata długoterminowa – pewne pomnażanie zysków

Lokata długoterminowa uważana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych instrumentów, które pozwalają na pomnażanie zgromadzonej nadwyżki finansowej. Pieniądze „zamrożone” na pewien czas pracują na zysk – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Oznacza to, że na koniec umowy otrzymasz cały wpłacony kapitał powiększony o odsetki.

Zysk wypłacany jest zawsze – niezależnie od sytuacji na rynku finansowym. Warunek jest tylko jeden – nie możesz zerwać lokaty przed okresem jej zapadalności. W przeciwnym razie istnieje ryzyko utraty odsetek.

Oprocentowanie lokat terminowych – ile wynosi?

Oprocentowanie lokat długoterminowych jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na wysokość możliwych do wypracowania zysków. To na jego podstawie dokonywana jest kapitalizacja odsetek. Im jest wyższe, tym większa kwota zasili wpłacony kapitał.

Jeśli chodzi o firmowe lokaty długoterminowe, oprocentowanie nie jest może rekordowo wysokie. W zamian jednak można liczyć na gwarancję zysków. Jak dużych? 

Przykład. Załóżmy, że zakładasz Lokatę Długoterminową na okres 12 miesięcy. Wpłacając 120 000 zł, na koniec powiększysz kapitał o kwotę ok. 414 zł brutto.  

Korzystne lokaty długoterminowe – jak je wybrać?

Lokata długoterminowa może być korzystną formą pomnażania firmowej nadwyżki finansowej. Aby jednak tak się stało, należy wybrać odpowiedni instrument. Na co zwrócić szczególną uwagę, poza oprocentowaniem? 

Czas trwania lokaty

Może odgrywać istotną rolę – z kilku powodów. Często jest tak, że umowa trwająca 12 miesiące jest wyżej oprocentowana niż umowa na 24 miesiące. Warto zatem sprawdzić, jak to przekłada się na możliwe do wypracowania zyski.

Czas trwania umowy ma znaczenie także w kontekście planowanych inwestycji. Jeśli pieniądze będą potrzebne firmie w najbliższym okresie, wówczas lokata długoterminowa traci sens z powodu ryzyka utraty odsetek. 

Minimalna i maksymalna kwota kapitału

Sprawdź, czy bank nakłada limity na maksymalną i minimalną kwotę kapitału. Dzięki temu będziesz mieć pewność, jaką sumę możesz wpłacić jednorazowo.

Wymagania stawiane przez bank

Banki mają różne wymagania w kontekście lokat długoterminowych. Zdarza się, że oferta skierowana jest wyłącznie do nowych klientów lub z przeznaczeniem na nowe środki. Warto więc zapoznać się z warunkami, aby uniknąć nieporozumienia. 

Pamiętaj! Lokata długoterminowa daje nie tylko gwarantowane zyski, ale wiąże się z dużym bezpieczeństwem. Nie musisz obawiać się, że stracisz choćby złotówkę. To zaś cenniejsze niż wyższe, ale niepewne zyski i ryzyko utraty kapitału. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.