Pompy Ciepła Olsztyn
Porady

Moc pompy ciepła, a rozmiar domu

W ostatnim czasie prawdziwą furorę wśród nowoczesnych technologii ogrzewania domów robią pompy ciepła. Urządzenia te są bezobsługowe i niezwykle ekonomiczne. Dzięki nim zyskujemy pełen komfort cieplny oraz ciepłą wodę użytkową. A wszystko to bez zamartwiania się o rosnące ceny gazu czy męczącej konieczności obsługiwania kotłów na paliwa stałe, takie jak węgiel, ekogroszek, drewno czy brykiet. Jak wygląda stosowanie pompy ciepła w praktyce? Jak dopasować moc pompy ciepła do rozmiaru domu?

Moc pompy ciepła, a rozmiar domu

O tym, że pompa ciepła należy do najwygodniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania, nie trzeba nikogo przekonywać. O jej wydajności decyduje jednak odpowiednie dopasowanie mocy grzewczej pompy do warunków, w jakich ma pracować. I chodzi tutaj nie tylko o sam metraż domu, który co prawda jest bardzo istotny, ale także o jego termoizolację.

Oprócz tego pod uwagę należy wziąć także zużycie ciepłej wody użytkowej przez mieszkańców oraz kubaturę budynku. Takie czynniki jak termoizolacja, kubatura oraz rozmiar budynku wpływają bowiem na parametr określany jako zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dom o dobrej termoizolacji będzie miał zazwyczaj zapotrzebowanie energetyczne w granicach od 40 do 50W/m2. Domy nieocieplone mogą jednak potrzebować dużo więcej energii, nawet 120W/m2.

Chcąc odpowiednio dobrać moc grzewczą pompy (Pg), należy wykonać specjalne obliczenie, które pozwoli określić, ile dokładnie kilowatów powinna mieć pompa ciepła do naszego domu. Żeby jednak dokonać tego obliczenia, konieczna jest znajomość wspomnianego powyżej zapotrzebowania naszego domu na energię.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2

Metraż 120m2 należy do tych bardziej uniwersalnych. I z reguły powierzchnia użytkowa wielu domów jednorodzinnych oscyluje w tych granicach. Zatem jaka moc pompy ciepła do domu 120m2 będzie najlepsza? Zakładając, że mamy do czynienia z budynkiem dobrze ocieplonym, o standardowej kubaturze, wystarczająca powinna być pompa ciepła o mocy 6kW.

Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2

A co w przypadku nieco większych domów? Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2? Jeśli oprócz większego metrażu, pozostałe czynniki będą takie same, jak w przypadku domu poprzedniego, to sam fakt większej powierzchni sprawi, że potrzebna nam będzie pompa ciepła o mocy 10kW. Przy czym warto tutaj nadmienić, że moc grzewcza pompy nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, przy wyborze konkretnego urządzenia.

Równie ważny jest współczynnik wydajności cieplnej (COP), który przekłada się na ekonomiczność pompy ciepła. To z kolei wiąże się z faktycznym zużyciem prądu potrzebnym do jej funkcjonowania. Dobra pompa ciepła, odpowiednio dopasowana do warunków, może wygenerować z 1kW prądu aż 4kW ciepła!

Więcej informacji na temat pomp ciepła znajdziesz na Pompy Ciepła Olsztyn. Dowiesz się tam więcej o rodzajach pomp ciepła, sposobie ich funkcjonowania oraz montażu. A także o możliwościach uzyskania korzystnego dofinansowania na pompy ciepła.

Leave a Reply