Zakupy to jedna z czynności, która ma największy wpływ na stan naszego środowiska. To, co kupujemy i jak kupujemy, ma ogromne znaczenie – w końcu opakowania na żywność trafią później do kosza, a stamtąd powędrują dalej do sortowni, do recyklingu czy też na wysypisko. Jak więc kupować ekologicznie?
Na zakupy z listą
Jednym z największych problemów współczesnych konsumentów jest marnowanie żywności. Na zakupy warto chodzić więc z listą, aby zawsze kupować tylko to, czego potrzebujemy. Produkty z długim terminem ważności, takie jak mąka, makarony, ryż czy wyroby w słoikach lub puszkach można nabywać w większej ilości i przechowywać w spiżarni, bądź w piwnicy, aby rzadziej jeździć po zakupy. W przypadku nabiału, świeżego mięsa, niektórych warzyw i owoców, lepiej nie robić zapasów – pozwoli to uniknąć wyrzucania zepsutej żywności.
Na zakupy tylko z własną torbą
Redukcja plastiku to podstawa, a jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć w tym celu jest całkowite zrezygnowanie z reklamówek foliowych. Torba bawełniana na zakupy powinna trafić więc do naszego bagażnika, torebki czy plecaka – tak, abyśmy zawsze mieli ją przy sobie. Warto podkreślić, że bawełniane torby mają przy tym znaczną przewagę nad tymi plastikowymi. Są nie tylko bardziej ekologiczne, ale i bardziej praktyczne. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i z powodzeniem pozwalają transportować ciężkie przedmioty. Dzięki temu, że można je prać, zachowują estetyczny wygląd i higieniczność. Mają również długie „rączki”, dlatego łatwiej i wygodniej jest nosić w nich codzienne zakupy. Poza tym, bawełniana torba ma atrakcyjniejszy wygląd i może wyrażać nasz styl, czy nawet poglądy. Bawełniane torby z nadrukiem często stają się wręcz nieodłącznym elementem stylizacji. Są też funkcjonalne, gdyż możemy dobrać je do rodzaju zakupów pod względem wielkości czy specjalnych rozwiązań, takich jak przegródki na butelki.
Zakupy na wagę z własnymi woreczkami
Już samo kupowanie żywności na wagę jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż sięganie po jedzenie pakowane w folię. W taki sposób możemy zaopatrzyć się w owoce, warzywa, pieczywo, ciastka, a także kupowane w małych sklepikach produkty sypkie, na przykład kawę ziarnistą lub herbatę liściastą. Tak naprawdę większość sypkich, pakowanych luzem artykułów spożywczych możemy nosić w woreczku bawełnianym. Co więcej, takie rozwiązanie świetnie sprawdza się również podczas przechowywania. Naturalny materiał sprawia, że jego zawartość może „oddychać”. Swobodny przepływ powietrza nie dopuszcza do rozwoju bakterii i pleśni, dzięki czemu żywność wolniej się psuje. Zachowuje także inne walory, takie jak oryginalna konsystencja, chrupkość czy apetyczny zapach. Woreczki bawełniane warto zabierać ze sobą do sklepu spożywczego na każde zakupy, aby całkowicie wyeliminować z obiegu foliówki. Na takie rozwiązania powinni decydować się także właściciele sklepów, aby zachęcić swoich klientów do bardziej ekologicznych wyborów.
Ekonomiczne opakowania, opakowania uzupełniające, produkty wielorazowe
W sklepach czeka na nas wiele ekologicznych rozwiązań, które nie zawsze kojarzymy z przyjaznymi dla planety, gdyż w pierwszej kolejności myślimy raczej o swoich portfelach. Jednym z takich rozwiązań są duże, rodzinne opakowania produktów, na przykład płynów do mycia naczyń czy płynów do kąpieli. Ich zakup jest nie tylko bardziej opłacalny, ale również ekologiczny, ponieważ wiąże się z generowaniem mniejszej ilości odpadów. Jeśli takie opakowania nie są dostępne lub niewygodnie jest nam z nich korzystać, możemy zdecydować się na opakowania uzupełniające, na przykład duże worki z mydłem, które przelejemy do dozownika.
Zasada rodzinnych opakowań nie zawsze sprawdzi się przy żywności – duże opakowania produktów spożywczych wybierajmy tylko wtedy, kiedy wiemy, że faktycznie zostaną zjedzone przed upływem terminu ważności. Na co dzień warto korzystać także z produktów wielorazowych, na przykład ściereczek z mikrofibry zamiast ręcznika papierowego. W pewnym sensie takim wielorazowym produktem będą także filtry do wody, dzięki którym nie musimy kupować wody mineralnej w plastikowych butelkach.