Ciepłe wieczory i noce zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego tak wiele osób decyduje się na stworzenie ze swojego ogrodu idealnego miejsca do wieczornego odpoczynku. Przygotowanie ogrodu do sezonu wiosenno-letniego warto rozpocząć już wczesną wiosną, aby zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu na planowanie, zakup i zamontowanie wszystkich niezbędnych sprzętów i akcesoriów. Podstawowym elementem, który należy rozplanować z wyprzedzeniem, jest oświetlenie. Odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne nie tylko dodają uroku każdej ogrodowej przestrzeni, ale przede wszystkim stwarzają z ogrodu miejsce bezpieczne i zachęcające do spędzania wolnego czasu.
Rodzaje lamp do ogrodu
W każdym ogrodzie znajdą się miejsca, które warto wyeksponować odpowiednim światłem. W sklepach oferujących modne systemy oświetleniowe znaleźć można lampy i reflektory ogrodowe w różnych konfiguracjach, rozmiarach i o różnych zastosowaniach. Najpopularniejsze modele lamp to:
- lampy stojące,
- latarnie i małe latarenki,
- kinkiety,
- reflektory,
- lampy umieszczone w podłożu,
- lampy solarne,
- lampy wiszące.
Wybierając zestaw lamp ogrodowych, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które określają ich funkcjonalność i praktyczność:
- Rozmiar lamp — lampy powinny być dobrane ze względu na metraż ogrodu oraz wysokość roślin w nim rosnących. Duże lampy ogrodowe w małym przydomowym ogródku mogą przytłoczyć przestrzeń i zabrać zdecydowanie za dużo cennego miejsca,
- Zasilanie lub dostęp do prądu — wybierając lampy ogrodowe, warto sprawdzić rodzaj ich zasilania. W przypadku lamp, które potrzebują dostępu do prądu, należy zadbać o doprowadzenie odpowiednio zabezpieczonych przewodów,
- Zasięg światła — ta informacja pomoże określić jaka część ogrodu może zostać oświetlona dzięki danej lampie,
- Wodoodporność — to niezwykle ważna właściwość, która określa czy wybrany egzemplarz lampy ogrodowej musi być zabezpieczony przed deszczem. Najlepsze lampy to te wodoodporne, którym nie zagraża deszcz oraz wilgoć.
Dobre oświetlenie ogrodu nocą to gwarancja bezpieczeństwa
Oświetlenie w ogrodzie nie tylko wygląda efektownie i nadaje ogrodowej przestrzeni klimatycznego uroku, ale także zapewnia bezpieczeństwo. Odpowiednia ilość punktów świetlnych oraz ich przemyślane rozstawienie pozwala uzyskać pożądany efekt w każdym ogrodzie, także w tym o małym metrażu. Koncepcja oświetlenia powinna określać ilość lamp. Nie należy umieszczać w ogrodzie zbyt dużej ilości punktów świetlnych, ponieważ może to zaburzyć ład i przytłoczyć przestrzeń, co jest efektem odwrotnym do zamierzonego. Bezpieczeństwo lamp ogrodowych zapewnia wysoka wartość IP, która nie może być mniejsza niż 44. Lampy dedykowane do ogrodu warto kupić u sprawdzonego producenta, który oferuje sprzęt najwyższej jakości.
Jak oświetlić ciąg komunikacyjny i drogę do domu?
Plan oświetlenia w ogrodzie powinien uwzględniać także kluczowe ścieżki oraz chodniki. Dobrym pomysłem jest oświetlenie ciągu komunikacyjnego prowadzącego do domu, ponieważ gwarantuje to bezpieczne poruszanie się po ogrodzie nawet późnym wieczorem. W tym celu należy wykorzystać specjalnie przystosowane lampy do oświetlania tego typu miejsc. Świetnie sprawdzą się lampy na słupku, które doskonale oświetlają ścieżkę i wyznaczają jej granice. Dodatkowe oświetlenie warto zamontować na elewacji budynku oraz przy drzwiach wejściowych. Nie tylko zapewni to dodatkowe źródło światła, ale także pozytywnie wpłynie na wygląd całej posesji. W wielu ogrodach znaleźć można lampy, które posiadają wbudowany czujnik ruchu. Dzięki temu włączą się tylko wtedy, gdy wyczują ruch — pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo w przydomowych ogródkach oraz zaoszczędzić energię.