Gdzie kupić kropidło
Porady

Gdzie kupić kropidło?

Wizyta księdza w ramach corocznej kolędy już niebawem, a Ty zastanawiasz się gdzie kupić kropidło? Uspokajamy. W zdecydowanej większości przypadków, ksiądz będzie miał swoje kropidło i swoją wodę święconą. Powinieneś raczej sprawdzić czy masz w domu tzw. zestaw kolędowy, czyli krzyż i dwie świece, które powinny stać na stole lub ławie podczas wizyty księdza po kolędzie.

Gdzie kupić kropidło?

Jeśli jednak chcesz kupić kropidło do domu, powinieneś odwiedzić dowolny sklep z dewocjonaliami. Koszt najprostszego kropidła to zwykle kilka złotych. Pamiętaj jednak, że woda, której używa ksiądz jest święcona i nie powinieneś przy kropidle podawać naczynia ze zwykłą wodą.

W sklepach z dewocjonaliami największą popularnością cieszą się zestawy kolędowe, które zwykle zawierają wszystko co potrzeba. W mniejszych znajdziemy krzyż i dwie świeczki. W tych większych dodatkowo jeszcze kropidło i pojemnik na wodę święconą.

Co jest potrzebne podczas kolędy oprócz kropidła?

Tak naprawdę, żeby przyjąć księdza nie musisz mieć w domu żadnych elementów związanych z wiarą katolicką. Posiadanie świeczek, krzyżyków czy kropidła nie jest obligatoryjne. Przyjęło się, że dobrym zwyczajem jest posiadanie krzyżyka na stole i stojących obok dwóch świeczek, które odpala się podczas wizyty księdza. Jeśli posiadasz w domu wodę święconą możesz także przygotować ją w naczyniu (może to być zwykły talerzyk) razem z kropidłem. Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie ksiądz będzie miał ze sobą wodę święconą i podręczne kropidło.

Ile dać księdzu po kolędzie?

Żaden ksiądz nie pobiera opłaty za wizytę duszpasterską. Zwyczajowo jednak w ramach podziękowania za odwiedziny dajemy księdzu kopertę z pieniędzmi. Do Ciebie należy decyzja jaką kwotę chcesz tam umieścić. Może to być 10 zł, a może być to 200 zł. W większości przypadków parafianie wkładają do koperty sumy z przedziału 20 – 50 zł.

Pamiętaj również o ministrantach, którzy razem z księdzem przychodzą na wizytę, modlą się i kolędują. Zwykle zbierają do puszki drobne pieniądze 2 – 5 zł. Miłym gestem także będzie poczęstowanie ich gorącą herbatą albo cukierkami z choinki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.